Імунопрофілактика вірусного гепатиту В
Вірусний гепатит В відноситься до найбільш розповсюджених інфекційних хвороб і становить майже половину всіх клінічних гепатитів. Це важке інфекційне захворювання при якому уражується печінка. Збудник захворювання - вірус який характеризується надзвичайною стійкістю до впливу факторів зовнішнього середовища. Вірус гепатиту В присутній у крові та інших біологічних рідинах організму людини і характеризується високою інфікуючою властивістю. В крові та її препаратах вірус зберігає свою активність роками.
Джерелом інфекції являються хворі на гострі та хронічні вірусні гепатити, цироз печінки і «здорові» вірусоносії.
Захворюваність передається:
- від матері до дитини під час пологів, якщо мати інфікована;
- у разі застосування нестерильних медичних інструментів або повторному використанні голок при ін’єкціях, проколюванні вух та пірсінгу;
- при спільному використанні лез для бриття, зубних щіток;
- при незахищених статевих стосунках.
Це захворювання найбільш небезпечне для новонароджених, так як при інфікуванні в ранньому віці людина може бути носієм інфекції все життя. Хронічні вірусоносії можуть заражати інших і самі пізніше ризикують отримати серйозне порушення функції печінки, включаючи цироз та рак. Медикаментозна терапія допомагає організму боротися з вірусом та зменшує ризик розвитку важкої форми захворювання печінки.
На сучасному етапі найбільш ефективною та соціально виправданою стратегією боротьби з гепатитом В залишається вакцинація дітей раннього віку.
В зв’язку з небезпечністю гепатиту В та враховуючи високу ефективність вакцини, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує її вводити всім дітям планети.
В нашій країні щеплення проти гепатиту В проводиться за наказом МОЗ України від 16.09.2011 року №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» при обов’язковій згоді батьків. Щеплення проводиться моновакцинами іноземного виробництва. Незважаючи на абсолютну безпечність вакцини, в деяких випадках можуть виникати болі, почервоніння та припухлість в місці її введення, які швидко протягом 1-3 діб проходять.
Введення трьох доз вакцини захищає від захворювання:
- перше щеплення отримують новонароджені в першу добу життя в пологовому стаціонарі;
- друге щеплення проводиться в 2 місяці в пункті щеплень дитячої поліклініки/амбулаторії;
- третє щеплення проводиться в шестимісячному віці в пункті щеплень дитячої поліклініки/амбулаторії;
Перед кожним щепленням дитину обов’язково оглядає лікар, який дає письмовий дозвіл на проведення імунізації в даний час.
Лікувально-профілактичні заклади області забезпечуються централізовано вакциною для проведення дітям щеплень проти гепатиту В. Слід зазначити, що до складу комбінованої вакцини «Інфанрикс -гекса» входить компонент для
профілактики гепатиту В, але імунізація цією вакциною проводиться при умові, якщо дитина не отримала раніше щеплення проти гепатиту В моновакциною.
Від гепатиту В є надійний захист. Ви відповідальні за те, щоб ваша дитина не страждала від наслідків цієї хвороби.
ДУ «Кіровоградський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»