КАМ'ЯНЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
КРОПИВНИЦЬКОГО РАЙОНУ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дифтерія - небезпечне захворювання

Дата: 20.04.2023 10:47
Кількість переглядів: 123

Дифтерія - гостре інфекційне захворювання, яке протікає з ураження верхніх дихальних шляхів, інтоксикацією та загрожує ускладненнями з боку міокарда, нирок та нервової системи.

У Кіровоградській області станом на сьогодення епідемічна ситуація з захворюваності характеризується як благонадійна. В Україні зареєстровані випадки дифтерії: 2019 р. - 21 вип. (пок. на 100 тис.нас. 0,050), 2020 - 2021 рр. - випадків не реєструвалось, в 2022 році зареєстровано 2 випадки захворювання.

В області: останні випадки дифтерії були зареєстровані у 2007 році - 3 вип. (захворіло 2 дорослих (м. Світловодськ та м. Олександрія) та одна дитина                                                          (м.

Олександрія). Нажаль, один із випадків закінчився летально (58-річний мешканець м. Світловодська).

Збудником дифтерії є мікроб - дифтерійна паличка, що здатний виробляти в організмі людини дуже сильну отруту - дифтерійний токсин. Збудник стійкий у зовнішньому середовищі, довго зберігає свою життєдіяльність на предметах домашнього вжитку, яким користувався хворий (іграшки, посуд, книги) та в продуктах харчування (молоко, молочні продукти). Передача збудника дифтерії від хворої до здорової людини відбувається під час дихання, розмови, кашлю, через предмети, якими користувався хворий.

Єдиним джерелом розповсюдження інфекції є хвора людина, яка виділяє збудника в зовнішнє середовище під час хвороби та в період одужання.

Інкубаційний період - це період від проникнення збудника в організм людини і до проявів перших клінічних ознак - триває від 2 до 10 днів.

Захворювання починається з підвищення температура, з’являється біль в горлі, гіперемія зіву, а в подальшому при дифтерії на мигдаликах з’являються нальоти, які щільно спаяні з підлеглою тканиною і тяжко знімаються шпателем.

Хворіють на дифтерію як діти, так і дорослі, які не мають щеплень або не одержали повну їх кількість. В основному серед нещеплених і шукає свою жертву збудник дифтерії.

Єдиним засобом попередження дифтерії є профілактичні щеплення. Вони забезпечать стійкий імунітет і будуть ефективними лише в тому випадку, коли здійснені своєчасно і повному обсязі.

Планові щеплення проти дифтерії проводиться дітям з 2-х місячного віку. Повний курс первинної імунізації передбачає вакцинацію, що включає 3 щеплення з інтервалом в 2 місяці АКДП-вакциною. Першу ревакцинацію АКДП - вакциною проводять в 18 місяців, в подальшому здійснюється ревакцинація АДП та АДП - М анатоксинами в 6 та 16 років. Для надійного імунітету доросле населення повинно отримувати щеплення 1 раз на 10 років. В 2022 році доросле населення області щепленнями проти дифтерії та правця охоплено на 35,6%, у зв’язку із високим рівнем захворюваності на СОУГО-19. В поточному році проведення щеплень проти дифтерії дорослому населенню знаходиться на постійному контролі, так як у зв’язку з воєнним етапом в Україні та міграцією населення показник виконання плану за І квартал 7,2 % (план 37828).

Щеплення дітей та дорослих проводиться за направленням сімейного лікаря Центрів первинної медико-санітарної допомоги.

В день проведення щеплень дітей та дорослих обов’язково має оглянути лікар, а після щеплення треба уникати фізичних навантажень і емоційних стресів, а також спілкування з інфекційними хворими. Це може вплинути на якість вироблення імунітету.

ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб

МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь