Профілактика та лікування бджіл від кліща варроа
Варроатоз – одна з найпоширеніших хвороб бджіл. Його викликає кліщ Варроа – паразит, вперше виявлений на диких бджолах острова Ява. У 1958 році він був знайдений на медоносних бджолах в Китаї і з того часу хвороба встигла поширитися по всьому світу.
Якщо у бджіл виявлені кліщі – лікування проводити необхідно. Паразити живляться кров’ю дорослих особин комах, їх личинок та лялечок та розмножуються зі стрімкою швидкістю. На одній бджілці може бути 5-6 паразитів. Така заклещеність призводить до серйозного послаблення сім’ї, її занепокоєння та зниження медозбору.
У літній період хвороба часто розвивається непомітно для бджоляра. При цьому комахи народжуються вже зараженими та ослабленими. У багатьох бджіл з’являються дефекти розвитку, термін їхнього життя помітно скорочується. Обробка бджіл від кліща може не дати результатів, адже паразити звикають до препаратів і перестають реагувати на них при постійному застосуванні.
Лікування бджіл слід починати негайно при виявленні проблеми. Кліща можна помітити неозброєним поглядом під час огляду вулика – паразити помітні на самих комахах, на личинках, їх навіть видно у смітті на дні вуликів.
Як розпізнати вароатоз?
При невеликій кількості паразитів зараження сім’ї важко виявити. Але виявляючи увагу до пасіки помітити зміни можна. Основна проблема, що викликається кліщами – висока смертність молодого покоління бджіл. Помітити проблему допоможуть такі симптоми:
- зниження взятку;
- зникнення молоді та розплоду;
- погіршення захисних властивостей бджолосім’ї;
- порушення соціальної організації життя комах.
Найчастіше пік проблеми посідає кінець літа – початок осені. Але захворювання може почати активно розвиватися і в будь-яку іншу пору року. Радимо поставитися до огляду вуликів максимально уважно і звертати увагу, навіть, на найменші зміни і незвичайну поведінку комах.
З 60-х років ХХ століття варроатоз різко поширився на території України. Захворювання набуло характеру епідемії, що було пов’язано зі зміною клімату у бік потепління, низьким рівнем профілактики та здатністю паразита пристосовуватися до токсинів. Згодом хворобу вдалося взяти під контроль, але за відсутності регулярних обробок проблема все ще може призвести до серйозних наслідків та повної втрати пасіки.
Профілактика та лікування бджіл проводяться за допомогою спеціальних засобів, які можуть відрізнятися типом активної діючої речовини. Рекомендується регулярно міняти препарат для обробки, щоб уникнути звикання паразиту до застосовуваного засобу. Ліки для бджіл від варроатозу можуть бути виготовлені на основі амітразу, флувалінату, тау-флувалінату, флуметрину тощо. Залежно від типу препарату може відрізнятись і спосіб його застосування:
- Біпін представлений у рідкому вигляді та використовується методом заливання розчину у вулички вулика;
- Димові таблетки допомагають проводити ефективне обкурювання бджіл від кліща;
- Смужки з флуметрином тривалого терміну дії.
Саме обкурювання часто застосовується як ефективне лікування вароатозу бджіл навесні та восени. Рідкі препарати амітрази є більш актуальними для застосування в осінній період, коли у вуликах не залишається розплоду або його залишається мінімум. Смужки з флуметрином бджолярі вкладають у вулики перед весняним оглядом бджолосім’ї, наприкінці липня - на початку серпня і після останнього осіннього відкачування меду.
Користуватися смужками дуже легко. Це один з найбільш практичних методів лікування зараження кліщем. Використовуйте засіб із розрахунку 1 смужка на 4-5 рамок для ослаблених бджолосімей та на 10 рамок – для сильних бджолосімей. Смужки слід розмістити між рамками у центральній частині вулика. Після використання смужки утилізуються. Термін дії продукції дивіться в інструкції виробника.
Особливу активність кліщ Варроа виявляє за наявності у вулику великої кількості трутнів. Тому як один із методів профілактики пасічники використовують спосіб вирізування трутневих розплодів. Але такий підхід до зниження рівня закліщеності не скасовує застосування спеціальних препаратів.
Лікування варроатозу бджіл навесні, влітку та восени допомагає знизити загальний рівень захворюваності на пасіці та підвищити продуктивність її роботи. Не забувайте про необхідність чергування препаратів та за відсутності досвіду лікування бджіл зверніться за допомогою з підбору засобів до фахівців.